top of page
Szukaj

Najem prywatny i działalność gospodarcza – czy do limitu obrotów w wysokości 200.000 zł, po przekroczeniu którego traci się prawo do zwolnienia z VAT, wlicza się również przychody z najmu prywatnego ?


Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą, musi wliczać do rocznego limitu zwolnienia podmiotowego z VAT (200.000 zł) również kwoty uzyskane z najmu prywatnego, gdyż jest on traktowany jako działalność gospodarcza na gruncie przepisów ustawy o VAT.


[por. interpretacja indywidualna Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 15 maja 2023 r. nr: 0111-KDIB3-1.4012.208.2023.1.KO lub interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14.05.2019 r., 0115-KDIT1-3.4012.148.2019.2.BK].


Z punktu widzenia ustawy o VAT najem (w tym najem prywatny) jest działalnością gospodarczą, a dokonujący takich czynności jest podatnikiem tego podatku.


Zwolnienie podmiotowe z VAT

Zwalnia się od podatku VAT sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200 000 zł (zwolnienie podmiotowe).


Limit sprzedaży

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Do limitu wartości sprzedaży nie wlicza się:

  1. wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

  2. sprzedaży na odległość towarów importowanych, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem na terytorium kraju;

  3. odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT, z wyjątkiem:

a.        transakcji związanych z nieruchomościami,

b.        usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT,

c.        usług ubezpieczeniowych

- jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

  1. odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.


Podsumowanie

Zatem usługi najmu zwolnione z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT (jeśli nie mają charakteru transakcji pomocniczych) wlicza się do limitu zwolnienia podmiotowego.

bottom of page